ŽIARSKY ZOB 2018 (26.5.2018)

                                                                                                

V roku 2018 Osudy opäť zabodovali na súťaži Žiarsky ZOB 26.5.2018 v Žiari nad Hronom, ktorá prebrala doterajšieho Turzovského vrabčiaka z Turzovky. Je jedným z oblastných kôl Porty a Osudy tu získali všetky ocenenia tejto súťaže. Kapela má za sebou teda aj účasť na festivale Interporta 2018 (2.6.2018) v Ústí nad Labem (ČR) a Moravský vrabec 2018 (9.6.2018) v Karvinej (ČR).


Časopis SEVERKA (č. 3/2014)
Článok Janky Amazonky Matzovej:

Prepis článku Janky Amazonky Matzovej:

„Osud je Osudom naklonený.

Na stránkach Severky sme už písali o tom, akými cestami viedol osud Jaroslava Chrupku k zrodu kapely Osudy (2/2012). Keďže sme mali možnosť počuť ich naživo na čechoslováku, prirodzene sme boli zvedaví, čo sa za dva roky zmenilo.

Najvýraznejšia zmena nastala v obsadení kapely. Z pôvodnej zostavy zostali iba dvaja. Jaro Chrupka a Miloš Barčiak. Jeden rok vyludzoval basgitarové tóny Štefan Frnčo, ktorého pôsobenie je už tiež minulosťou. Súčasnú zostavu tvoria:
Jaroslav Chrupka – gitara, spev
Miroslav Broz – basgitara, vokály
Emil Uškovič – doprovodná gitara, spev
Janka Koniorová – spev
Miloš Barčiak – perkusie, vokály

Kapele Osudy sa po úspechu na Turzovskom vrabčiakovi 2012 a hlavne na Medzinárodnom festivale Porta v Ústi nad Labem 2012, otvorila brána na ďalšie festivaly, a to: Drotária, trampfolkový festival Pramene v Sklených Tepliciach. Najnovšie aj Lodenica 2014, kde účinkovali na dvoch pódiách. Komornej scéne a scéne Lodenička. Na jeseň 2012 sa do hitparády Rádia Sampson dostala ich pieseň s názvom Milión hviezd. Na základe dobrého umiestnenia bola zaradenia medzi piesne pravidelne hrané v tomto rádiu. Takto rozdáva radosť poslucháčom kedykoľvek príde na ňu rad. Kapela dostáva priestor na hranie na plesoch, zábavách a rôznych kultúrnych podujatiach. Dávajú prednosť kvalite pred kvantitou a tak hlavne pravidelne cvičia, cvičia a cvičia, aby boli stopercentne pripravený hlavne na festivaloch. Netlačia na pílu, snažia sa hrať vždy srdcom, aby mali pôžitok oni aj poslucháči. Jaro prezrádza, že úspech na Porte mu nečakane pomohol splniť si svoj sen. Niekoľko mesiacov po Porte 2012 zazvonil telefón a ozval sa príjemný, pokojný hlas: „Ahoj, tady Roman Horký….“ Jarovi sa takmer zakrútila hlava, pretože na Romanových piesňach vyrastal. Jeho túžbou bolo hrať tak dobre ako on. Výsledkom telefonátu bolo pracovno-kamarátske stretnutie, ktoré vyústilo do šnúry spoločných koncertov Žilina – Trenčín – Ivanka pri Dunaji – Malacky na jeseň 2013. Koncertná šnúra mala úspech. V Ivanke pokoncertova „džemovačka“ nemala konca kraja a rodné Malacky Jarov úspech privítali s ováciami. Ďalší spoločný koncert kapiel Kamelot a Osudy sa chystá 12. decembra 2014 v Ivanke pri Dunaji a 18. decembra 2014 v Malackách, kde sa možno bude konať aj malé prekvapenie. Osudy sa chystajú bilancovať svoju doterajšiu úspešnú tvorbu a pretaviť ju do CD s názvom Návraty. Ťažkú hlavu im robí jedine to, že Emil sa chystá „zabívakovať“ v Topoľčanoch. Už v súčasnosti sú jeho nácviky s kapelou viac-menej na diaľku.

Jaro Chrupka so svojou kapelou Osudy pozdravuje všetkých, ktorí „Čechoslovák“ pripravili i tých, ktorí sa ho zúčastnili a vypočuli si ich tvorbu. Na Čechoslovák prišli aj so svojim kamarátskym „fanklubom“ a všetci boli atmosférou očarení.“

Jana Matzová „Amazonka“

 


TURNÉ OSUDY, POZDNÍ SBĚR A KAMELOT (7. – 10.11.2013)

Osudy vyhrali hitparádu Samsonovy štafle rádia Samson! Od pondelka 1.10. do pondelka 26.11.2012 po štvrtý krát po sebe získali Osudy 1. miesto, predtým 1 x 2. miesto, 2 x 3. miesto a dokonca 2 x aj titul „Skokan týdne“. Pre výhru bolo potrebné umiestniť sa 7 x na prvých troch priečkach, z čoho minimálne 2 x 1. miesto. Splnila tak podmienky pre postup do bežného vysielania rádia. Hitparáda trvala Osudom takmer dva mesiace. Pod týmto článkom sú výsledky jednotlivých týždňov. Pieseň Milión hviezd je teda v ponuke rádia a je dnes na Rádiu Samson už bežne vysielaná.

Záznam z hitparády

Výsledky:
40. týždeň (1.10.-7.10.2012)       ♫  3. miesto  a titul  „Skokan týždňa“
41. týždeň (8.10.-14.10.2012)     ♫ 3. miesto
42. týždeň (15.10.-21.10.2012)   ♪ 4. miesto
43. týždeň (22.10.-28.10.2012)  ♪ 8. miesto
44. týždeň (29.10.-4.11.2012)    ♫ 2. miesto a titul „Skokan týdne“
45. týždeň (29.10.-4.11.2012)    ♫ 1. miesto
46. týždeň (5.11.-11.11.2012)      ♫ 1. miesto
47. týždeň (12.11.-18.11.2012)   ♫ 1. miesto
48. týždeň (19.11.-25.11.2012)  ♫ 1. miesto a postup do bežného vysielania


PORTA
Ústí nad Labem (ČR), 16.6.2012

OSUDY zaujali na legendárnom Medzinárodnom festivale PORTA 2012 v sobotu 16.6.2012 v Ústí nad Labem (ČR). Ocenenia prišli hneď dve. Len pripomeňme, že na prvom zhodnotení poroty mali Osudy rovnaký počet hlasov ako konečný víťaz po opätovnom „rozstrele“.

Skupina OSUDY teda 16. júna 2012 získala dve cenné výhry:

2. miesto v interpretačnej Porte
3. miesto v diváckej Porte

Čo sa týka pobytu, jednoducho nádherne strávený čas. Večer v krčmičke pri gitarách napr. aj s takou trampskou legendou, akou je Vojta Kiďák Tomáško (Toulavej), ktorý bez pretvárky za doprovodu tých, ktorí sa pridali, hral a spieval všetky známe piesne od rôznych interpretov ako napr. Panenka Roberta Křesťana, či Galánečku Vlastu Redla).


Časopis SEVERKA (č. 2/2012)
Článok Janky Amazonky Matzovej:

Prepis článku Janky Amazonky Matzovej:

„Trampský objav v Turzovke.

Celé roky chodievali trampi v húfoch na PORTU. Doba sa zmenila. Lenže v dohasínajúcej pahrebe sa vždy nájde žeravý uhlík. Vniesť slovenského trampského ducha na finále Porty 2012 do Ústi nad Labem v 15. – 16. júna 2102 má šancu tramp-folková kapela Osudy zo Žiliny. Piesne s názvami Túlavé boty, Šerif a Májový vánok, s ktorými súťažili v Turzovke, tomu nasvedčujú. Texty týchto piesni oslovili aj mňa a preto som spravila sondu do ich života a tvorby.

Kapela OSUDY vznikla iba nedávno. Pri jej zrode stál Jaroslav Chrupka, sólová elektroakustická gitara, spev a zároveň autor piesní, pôvodom z Malaciek. Práve v okolí Malaciek sa Jaro až ako 16-ročný dostal do kontaktu s trampingom. Z Trampských osád spomeňme aspoň Nový Tobos, Oregon, Meriem, Jaguár, Yukon, Totem, Irokéz, Watanay, Hromové kone, Trojprsťákov a ďalších, v ktorých našiel kamarátov iných, ako na dovtedy obľúbených diskotékach. V T.O. Dážďovky našiel trampskú lásku a v T.O. Histah našiel šerifa Palca, ktorý rozpoznal jeho hudobný talent a nakopol ho na hudobnú kariéru. V kapele Podvod zbieral prvé skúsenosti. Hudobný talent roky rozvíjal v kapele Amulet aj so speváčkou, jeho sestrou Janou Mládkovou, až prišla prvá prudká životná zákruta a strmý pád na úplné dno a po tejto nehode asi 14-ročná odmlka. Osud mu dal na výber – zomrieť ako alkoholik, alebo sa postaviť a vybudovať si od základu nový život a žiť. Osud ho presvedčil o druhej možnosti, hoci už nemal ani občiansky preukaz… Osud ho zaviedol do Žiliny, kde našiel lásku, o ktorej životom zbitý už len sníval, a potom aj inšpiráciu, kamarátov. Osud mu do cesty priviedol Martina Szotkovského, neskôr speváčku Lenku Klimekovú, basgitaristu Juraja Šamaja. Osud mu splnil aj posledné hudobné prianie – doplniť hudobné nástroje v kapele o perkusie. Tie do kapely prišli spolu s Milošom Barčiakom. Jednoducho – osud. Tak vznikla kapela OSUDY.

Skupina OSUDY sa publiku na PORTE predstaví v úvode spomínanými piesňami. Pri započúvaní sa do piesne Túlavé boty sa v trampskej duši veľmi ľahko prebudí túlavý bacil. Svoj príbeh má aj pieseň Šerif. Je spomienkou na Palca (†24), ktorý má po dlhoročnom odpočinku v trampskom nebi asi najväčšiu zásluhu na tom, že dnes je táto kapela na Porte. Šerif Palec určite bude držať palec svojmu zverencovi Jarovi „Leovi“ Chrupkovi a jeho kamarátom. Bude tak počúvať a dívať sa zhora, pretože zomrel už dávno a veľmi mladý. A čím je magická pieseň Májový vánok? Hoci je spievaná Lenkou, je predovšetkým venovaná súčasnej a životnej láske Ľudke. Nuž a možno aj tým, že účasť na Porte si Osudy vyspievali pri májovom vánku 5.5.2012 v Turzovke a osud dal, že práve 29. mája 1993 dal aj tento Šerif posledné ahoj pozemskému vandru. To ako kapela uspeje je v rukách osudu a v samotnej kapely.
My budeme držať palce.“

Jana Matzová „Amazonka!


TURZOVSKÝ VRABČIAK
Turzovka, 5.5.2012

Skupina OSUDY zabodovala na jednom z troch oblastných kôl súťaže festivalu Moravský brabec. Súťaž sa konala na krásnom námestí v Turzovke. OSUDY okúzlili porotu vokálovými prvkami, štýlom hry a nástrojovým skromným obsadením, ale aj textovým osadením jednotlivých piesní, ktoré sú návratom do klasickej éry trampskej a folkovej hudby. Organizátor najväčšieho folk & country festivalu PORTA Zdeněk Stárek si skupinu vybral do interpretačnej súťaže PORTY, čo je pre OSUDY, ako povedal Roman Horký z Kamelotu – postup na Portu je ako pre tenistu postup na Wimbledon. Organizátor festivalu DROTÁRIA Ján Schutz si zasa pozval skupinu do úvodného vystúpenia festivalu. Vďaka jemu totiž OSUDY vyšli zo skúšobne medzi ďaleko služobne starších a ostrieľanejších kolegov, vraj aby vedeli, čo dnes vlastne letí. LINK VRABČIAKA Skupina OSUDY teda 5. mája 2012 neočakávane získala hneď tri cenné výhry: 3. miesto Postup do Finále interpretačnej súťaže na najvyšší F&C festival PORTA 2012 v Ústí nad Labem Úvodné vystúpenie na festivale DROTÁRIA 2012.

OSUDY odohrali spoločné miniturné so skupinou KAMELOT a POZDNÍ SBĚR. Stalo sa tak po tom, čo idol Jara Chrupku jedného dňa v máji zavolal Jarovi o stretnutie pri káve. Najskôr Roman Horký pozval Osudy do Handlovej na prehliadku folkovej hudby, na ktorej bol Kamelot hlavným hosťom. Práve tu sa zrodil nápad urobiť pár koncertov na Slovensku. Kapely hrali v Žiline, Trenčíne, Ivanke Pri Dunaji a Malackách. Bol to zážitok na celý život! Roman Horký, Ladislav Chromeček, Věra Horká, Petr Rötschein, Viktor Porkristl z Kamelotu i zvukár Miloš Hollan v tomto zložení hrali ako legendárna zostava po celý rok 2013 a rovnako ako členovia Pozdního sběru na čele s Jirkom Pařezom mimo muzikantských a speváckych kvalít jednoznačne ukázali aj druhú svoju stránku – tú ľudskú, ktorá je cez všetky profesionálne úspechy nenakazená celebritnými maniérmi. Sú to trampi s veľkým srdcom a kamaráti na správnom mieste. Kopu nespočetných zážitkov už nám nikto nikdy nezoberie a že sme sa mali možnosť aj niečo naučiť, tiež. Myslím, že fanúšikovia a návštevníci to môžu smelo potvrdiť.

Roman Horký a Jaro Chrupka v rádiu Sever


TURZOVSKÝ VRABČIAK
oblastné kolo súťaže folku, country a trampskej hudby (18.5.2013)

OSUDY zahrali vlastné piesne Milión hviezd, Jazero lásky a Návraty. Vzhľadom na technické komplikácie v prvej polovici prvej piesne nakoniec Osudom osud doprial Cenu diváka. Najlepším Osudy prajú veľa úspechov!


RÁDIO SAMSON
hitparáda Samsonovy štafle (1.10. – 26.11.2012)

Osudy vyhrali hitparádu Samsonovy štafle rádia Samson! Od pondelka 1.10. do pondelka 26.11.2012 po štvrtý krát po sebe získali Osudy 1. miesto, predtým 1 x 2. miesto, 2 x 3. miesto a dokonca 2 x aj titul „Skokan týdne“. Pre výhru bolo potrebné umiestniť sa 7 x na prvých troch priečkach, z čoho minimálne 2 x 1. miesto. Splnila tak podmienky pre postup do bežného vysielania rádia. Hitparáda trvala Osudom takmer dva mesiace. Pod týmto článkom sú výsledky jednotlivých týždňov. Pieseň Milión hviezd je teda v ponuke rádia a je dnes na Rádiu Samson už bežne vysielaná.

Záznam z hitparády

Výsledky:
40. týždeň (1.10.-7.10.2012)       ♫  3. miesto  a titul  „Skokan týždňa“
41. týždeň (8.10.-14.10.2012)     ♫ 3. miesto
42. týždeň (15.10.-21.10.2012)   ♪ 4. miesto
43. týždeň (22.10.-28.10.2012)  ♪ 8. miesto
44. týždeň (29.10.-4.11.2012)    ♫ 2. miesto a titul „Skokan týdne“
45. týždeň (29.10.-4.11.2012)    ♫ 1. miesto
46. týždeň (5.11.-11.11.2012)      ♫ 1. miesto
47. týždeň (12.11.-18.11.2012)   ♫ 1. miesto
48. týždeň (19.11.-25.11.2012)  ♫ 1. miesto a postup do bežného vysielania


PORTA
Ústí nad Labem (ČR), 16.6.2012

OSUDY zaujali na legendárnom Medzinárodnom festivale PORTA 2012 v sobotu 16.6.2012 v Ústí nad Labem (ČR). Ocenenia prišli hneď dve. Len pripomeňme, že na prvom zhodnotení poroty mali Osudy rovnaký počet hlasov ako konečný víťaz po opätovnom „rozstrele“.

Skupina OSUDY teda 16. júna 2012 získala dve cenné výhry:

2. miesto v interpretačnej Porte
3. miesto v diváckej Porte

Čo sa týka pobytu, jednoducho nádherne strávený čas. Večer v krčmičke pri gitarách napr. aj s takou trampskou legendou, akou je Vojta Kiďák Tomáško (Toulavej), ktorý bez pretvárky za doprovodu tých, ktorí sa pridali, hral a spieval všetky známe piesne od rôznych interpretov ako napr. Panenka Roberta Křesťana, či Galánečku Vlastu Redla).


Časopis SEVERKA (č. 2/2012)
Článok Janky Amazonky Matzovej:

Prepis článku Janky Amazonky Matzovej:

„Trampský objav v Turzovke.

Celé roky chodievali trampi v húfoch na PORTU. Doba sa zmenila. Lenže v dohasínajúcej pahrebe sa vždy nájde žeravý uhlík. Vniesť slovenského trampského ducha na finále Porty 2012 do Ústi nad Labem v 15. – 16. júna 2102 má šancu tramp-folková kapela Osudy zo Žiliny. Piesne s názvami Túlavé boty, Šerif a Májový vánok, s ktorými súťažili v Turzovke, tomu nasvedčujú. Texty týchto piesni oslovili aj mňa a preto som spravila sondu do ich života a tvorby.

Kapela OSUDY vznikla iba nedávno. Pri jej zrode stál Jaroslav Chrupka, sólová elektroakustická gitara, spev a zároveň autor piesní, pôvodom z Malaciek. Práve v okolí Malaciek sa Jaro až ako 16-ročný dostal do kontaktu s trampingom. Z Trampských osád spomeňme aspoň Nový Tobos, Oregon, Meriem, Jaguár, Yukon, Totem, Irokéz, Watanay, Hromové kone, Trojprsťákov a ďalších, v ktorých našiel kamarátov iných, ako na dovtedy obľúbených diskotékach. V T.O. Dážďovky našiel trampskú lásku a v T.O. Histah našiel šerifa Palca, ktorý rozpoznal jeho hudobný talent a nakopol ho na hudobnú kariéru. V kapele Podvod zbieral prvé skúsenosti. Hudobný talent roky rozvíjal v kapele Amulet aj so speváčkou, jeho sestrou Janou Mládkovou, až prišla prvá prudká životná zákruta a strmý pád na úplné dno a po tejto nehode asi 14-ročná odmlka. Osud mu dal na výber – zomrieť ako alkoholik, alebo sa postaviť a vybudovať si od základu nový život a žiť. Osud ho presvedčil o druhej možnosti, hoci už nemal ani občiansky preukaz… Osud ho zaviedol do Žiliny, kde našiel lásku, o ktorej životom zbitý už len sníval, a potom aj inšpiráciu, kamarátov. Osud mu do cesty priviedol Martina Szotkovského, neskôr speváčku Lenku Klimekovú, basgitaristu Juraja Šamaja. Osud mu splnil aj posledné hudobné prianie – doplniť hudobné nástroje v kapele o perkusie. Tie do kapely prišli spolu s Milošom Barčiakom. Jednoducho – osud. Tak vznikla kapela OSUDY.

Skupina OSUDY sa publiku na PORTE predstaví v úvode spomínanými piesňami. Pri započúvaní sa do piesne Túlavé boty sa v trampskej duši veľmi ľahko prebudí túlavý bacil. Svoj príbeh má aj pieseň Šerif. Je spomienkou na Palca (†24), ktorý má po dlhoročnom odpočinku v trampskom nebi asi najväčšiu zásluhu na tom, že dnes je táto kapela na Porte. Šerif Palec určite bude držať palec svojmu zverencovi Jarovi „Leovi“ Chrupkovi a jeho kamarátom. Bude tak počúvať a dívať sa zhora, pretože zomrel už dávno a veľmi mladý. A čím je magická pieseň Májový vánok? Hoci je spievaná Lenkou, je predovšetkým venovaná súčasnej a životnej láske Ľudke. Nuž a možno aj tým, že účasť na Porte si Osudy vyspievali pri májovom vánku 5.5.2012 v Turzovke a osud dal, že práve 29. mája 1993 dal aj tento Šerif posledné ahoj pozemskému vandru. To ako kapela uspeje je v rukách osudu a v samotnej kapely.
My budeme držať palce.“

Jana Matzová „Amazonka!


TURZOVSKÝ VRABČIAK
Turzovka, 5.5.2012

Skupina OSUDY zabodovala na jednom z troch oblastných kôl súťaže festivalu Moravský brabec. Súťaž sa konala na krásnom námestí v Turzovke. OSUDY okúzlili porotu vokálovými prvkami, štýlom hry a nástrojovým skromným obsadením, ale aj textovým osadením jednotlivých piesní, ktoré sú návratom do klasickej éry trampskej a folkovej hudby. Organizátor najväčšieho folk & country festivalu PORTA Zdeněk Stárek si skupinu vybral do interpretačnej súťaže PORTY, čo je pre OSUDY, ako povedal Roman Horký z Kamelotu – postup na Portu je ako pre tenistu postup na Wimbledon. Organizátor festivalu DROTÁRIA Ján Schutz si zasa pozval skupinu do úvodného vystúpenia festivalu. Vďaka jemu totiž OSUDY vyšli zo skúšobne medzi ďaleko služobne starších a ostrieľanejších kolegov, vraj aby vedeli, čo dnes vlastne letí. LINK VRABČIAKA Skupina OSUDY teda 5. mája 2012 neočakávane získala hneď tri cenné výhry: 3. miesto Postup do Finále interpretačnej súťaže na najvyšší F&C festival PORTA 2012 v Ústí nad Labem Úvodné vystúpenie na festivale DROTÁRIA 2012.